Šiuolaikinė globalizacija ir ekonominiai iššūkiai Lietuvai lėmė, kad nemaža dalis mūsų tautiečių ieškojo geresnių gyvenimo sąlygų užsienyje. Nors daugelis iš jų planuoja sugrįžti, kartais gyvenimas verčia susidurti su nelaime, kai užsienyje gyvenantis artimasis miršta. Tokiose situacijose kyla daug klausimų ir rūpesčių, kaip tinkamai organizuoti palaikų pervežimą į Lietuvą.

Pradiniai veiksmai

 1. Susisiekite su ambasada ar konsulatu. Pirmas ir svarbiausias žingsnis yra susisiekti su Lietuvos ambasada ar konsulatu šalyje, kurioje įvyko nelaimė. Diplomatinės atstovybės gali padėti suprasti tos šalies įstatymus ir procedūras, taip pat teikti patarimus dėl tolesnių veiksmų.
 2. Nuspręskite dėl laidojimo vietos. Kai kuriems šeimos nariams gali būti svarbu, kad artimasis būtų palaidotas Lietuvoje, kitiems gali būti svarbus ceremonijos vykdymas toje šalyje, kur artimasis gyveno. Svarbu aiškiai nuspręsti ir turėti visų šeimos narių sutikimą.

Palaikų transportavimas

Jeigu nuspręsta, kad palaikai bus grąžinti į Lietuvą, reikia žinoti šiuos dalykus:

 1. Specializuotos įmonės. Yra įmonių, kurios specializuojasi būtent palaikų transportavimu. Jie gali teikti visus reikiamus paslaugų paketus, pradedant nuo dokumentacijos rengimo ir baigiant pačiu pervežimu.
 2. Transportavimo būdas. Palaikai gali būti pervežami specialiu transportu, lektuvu ar keltu. Pasirinkimas priklauso nuo geografijos, laiko ir ekonominių veiksnių.
 3. Dokumentacija. Transportavimas reikalauja daugybės medicininių, teisinių ir muitinės dokumentų. Čia vėl gali padėti ambasada ar specializuotos įmonės.
 4. Kremacija. Kartais šeima renkasi kremuoti artimąjį užsienyje ir tada transportuoti tik urną, kas gali būti ekonomiškai palankesnė ir logistiškai paprastesnė alternatyva.

Palaikų repatriacija užsienyje: Kodėl geriau pasitikėti specialistais?

Sunkiu momentu, kai miršta artimasis užsienyje, šeimos patiria didelį emocinį sukrėtimą. Tokiu metu atsiranda daugybė logistinių, teisinių ir finansinių klausimų dėl palaikų transportavimo į gimtąją šalį. Dažnai šeimoms atrodo, kad jos gali organizuoti visą procesą savarankiškai, siekdamos sutaupyti arba daryti viską labai asmeniškai. Tačiau tokiose situacijose kyla daugybė nesitikėtų problemų. Štai keletas priežasčių, kodėl verta kreiptis į specializuotas įmones:

 1. Sudėtingi teisiniai reikalavimai. Kiekviena šalis turi savo teisinius reikalavimus dėl mirusiojo dokumentacijos, mirties sertifikavimo, kremavimo ir transportavimo. Klaidingai užpildyti dokumentai gali sukelti didelių užlaikymų ar net palaikų grąžinimo atidėjimą.
 2. Logistinės problemos. Vežant palaikus reikia atsižvelgti į temperatūros sąlygas, tinkamą pakuotę ir saugumą. Specifinės įrangos stoka ar netinkamas palaikų laikymas gali sukelti neigiamų padarinių.
 3. Kalbos barjeras ir kultūriniai skirtumai. Bendraujant su užsienio institucijomis, gali kilti nesusipratimų dėl kalbos ar kultūros. Tai gali lėtinti procesą ir sukelti papildomų kliūčių.
 4. Emocinis našumas. Jau pati artimojo mirtis yra sunkus išbandymas. Bandant organizuoti palaikų repatriaciją savarankiškai, šeima gali patirti dar didesnį emocinį krūvį.
 5. Ekonomikos aspektai. Nors dažnai atrodo, kad savarankiškas organizavimas gali būti pigesnis, daugybė nenumatytų išlaidų gali kilti dėl nežinių ar klaidų. Specializuotos įmonės, turinčios patirties šioje srityje, gali siūlyti konkurencingas kainas su visapusiškomis paslaugomis.

Nors tai yra skausminga ir emocionali patirtis, svarbu žinoti, kad yra institucijų ir specialistų, kurie gali padėti organizuoti šį sudėtingą procesą. Pasitelkus tinkamus resursus, palaikų repatriacija gali vykti sklandžiai ir oriai, leidžiant šeimai tinkamai atsisveikinti su savo artimaisiais.

Palaikų transportavimas iš užsienio yra sudėtingas procesas, reikalaujantis daug dėmesio ir žinių. Nors šeimos nori padaryti viską, kad pagerintų savo artimojo paskutinį kelionės etapą, kartais geriausias būdas parodyti meilę ir pagarbą yra pasitikėti specialistais, kurie padės tinkamai ir oriai organizuoti palaikų grąžinimą namo.